Що робити сучасному автору щоб заробляти, або чому варто публікуватись на TvoryUA

Важливо! Не дивлячись на назву, стаття справді цікава та змістовна, а що стосується нашого проекту (“ТВОРИ!”), буде лише в самому кінці і небагато. Тому матеріал рекомендується до прочитання і як незалежний від проекту. Дякуємо за увагу. 


Не секрет, що кожен письменник хоче заробляти своєю творчістю. Це бажання абсолютно зрозуміле, а тезу про те що заробляти творчістю можливо, розумно і необхідно підтримає мабуть кожен. Проте чи всяка творча людина отримує гроші за творчість? На жаль, відповідь очевидна, відповідь - ні.

Які можуть бути причини цього? Ми не беремо до уваги тих хто цього просто не хоче, це зрозуміло. Візьмемо тих хто хоче і може. І причини в цьому випадку поділяються на очевидні та неочевидні. Для повного розуміння даної статті, а також для висловлення позиції проекту “ТВОРИ!”, спочатку ми пройдемо по очевидних причинах.


Очевидні причини:


  1. На українському ринку літератури банально мало грошей.

Це основна причина, але вона обумовлена не лише сама собою, а й деякими нижченаведеними.

  1. Текстова література мало затребувана в даний час.

Гірка правда, яка тягнеться давно, від початку дуже серйозного розвитку цифрових технологій, фото-відео-аудіоконтенту, його великого розмаїття і швидкого поширення. Раніше (а можливо і зараз), в школі на відкритих уроках читання, літератури, мови книгам і їх важливості було присвячено немало уваги. Однією з основних тез було те, що з розвитком Інтернету книги і загалом література залишаться актуальними і це так, вони лишаються. Але, глянемо правді у вічі, з далеко не тією актуальністю як двадцять, чи навіть десять років тому. І, здавалося б, двадцять років це дуже багато, але ж ні. У минулому столітті книги були актуальними всі сто років, а технічний прогрес лиш збагачував їх актуальність. 

  1. Видати та продати свою книгу без видавництва дуже важко і малоприбутково, а видавництво обходиться дуже дорого для автора. 

Звичайно, в деяких рідкісних випадках видавництво може взяти на себе фінансові зобов’язання і ризики, але це майже неможливо (див. пункт 1), і навіть при таких умовах ви заробляєте менше (хоч і більше ніж за самвидав).

  1. На фоні незадоволення народом низьким рівнем життя та частими буденними проблемами, людям не до літератури та книг. 

Звучить дещо розмито, але все ж зрозуміло про що йде мова. Читання літератури це спосіб культурного проведення дозвілля. Але коли в більшості людей дозвілля просто мало, його хочеться заповнити чимось більш динамічним і цікавим, аніж читання. Проте найбільше цього пункту стосується саме покупка книги, а точніше - відсутність такої покупки. Не кожен захоче витрачати навіть вільні гроші на літературу. І якщо Ви, конкретно Ви, витрачаєте, то це дуже похвально, але повірте так мало хто робить.

  1. Літературна доступність і піратство. 

Це явище настільки поширене, що його насправді і важко назвати ненормальним. В Інтернеті давно дуже багато літератури у вільному доступі, за яку в магазині Ви б заплатили і можливо немало. А якщо Ви настільки любите літературу, що читаєте книги одну за одною, то сума витрачена на книги буде значною. Піратство тут лише допомагає, але, на жаль, не авторам. 


Більш загально, але з певними відмінностями у деталях, проблеми української сучасної літератури були описані в цьому матеріалі.


Що ж, з очевидними проблемами все зрозуміло, але чи роблять вони повністю неможливим заробіток автора на творчості? Лише вони - ні. У цьому їм “допомагають” неочевидні проблеми. Далі вони будуть перелічені, але мусимо зазначити, що висловлюється лише думка та позиція засновників проекту “ТВОРИ!”. Ніякими епіричними даними для точного вивчення цього питання ми не володіємо (точні цифри тут отримати важко, більшість літературної статистики надають саме видавництва, а вони судять з картини уже виданого друкованого матеріалу й уже реалізованих письменників). Тому якщо з якимись тезами Ви не погоджуєтесь і маєте свій погляд, можете поділитися думками в коментарях. 


Неочевидні причини:


  1. Автори хочуть продаватись відразу. 

Немає нічого дивного (принаймні для нас), що автор високо оцінює свою творчість і вважає що за цю зроблену роботу йому повинен хтось заплатити. Проте насправді це працює не так. Вам заплатить лише той, хто хоче за це заплатити, і той, хто готовий. Ми що повернемось до цієї тези, бо сказати є що.

  1. Багато авторів переоцінюють свої твори.

Є поширена думка, про те що творча робота, зокрема така як роман, повість, або збірка віршів чи оповідань - повинна бути зроблена від душі, максимально щирою і такою як її відчуває автор. І так, в цьому є істина. Але багато хто через призму цього твердження, хибно сприймає що неякісний, сирий, повний помилок текст - це саме те що потрібно. І це серйозна омана. Навпаки, творча робота потребує максимальної філігранності і прискіпливості, оскільки ніде і ні в кого немає інструкції як зібрати докупи Ваш твір, навіть у Вас. Лише Ви несете відповідальність за свою творчу роботу, лише Ви перший і останній виробник. Так, на твір повний помилок можна найняти коректора, але він виправить лише мовну та мовленнєву складові. Нерозкриті сюжети, несформовані коректно думки та ідеї Вашого твору ніхто виправляти не захоче. Основною тезою цього пункту є твердження, що багато авторів початківців докладають менше зусиль, ніж потрібно для того щоб твір був оцінений достойно. 

  1. Автори лишаються в рамках класичного розуміння заробітку на своєму таланті до літератури. 

Простими словами, автор вважає що він повинен отримати гроші за  продаж книги з написаним у ній романом, повістю чи цілою збіркою схожих. Деякі вважають що можна отримувати гонорари за друк у газетах чи журналах, але насправді можливості заробити цим далеко не обмежуються. Вміння писати тексти (а саме це повинен якнайкраще вміти письменник), важлива творча навичка, яка необхідна у багатьох галузях сучасного світу. Тексти потрібні для реклам, для музики, для відео, для презентацій, промов і багато чого іншого. І це ми перелічує достатньо перспективні, високооплачувані та небанальні речі, що говорити про курсові чи дипломні роботи, які студенти дуже часто замовляють у людей, які зроблять оригінальний текст значно краще ніж вони самі. 

  1. Відсутність творчого росту та розвитку автора. 

Цей пункт є логічним продовженням попереднього, але як проблема є більш глибшим, ніж просто рамки. Творчий ріст автора проявляється не лише у кількості та якості його творів, а й в умінні його володіти словом у різних необхідних моментах. І якщо хтось добре пише романи, це не означає що він не зможе написати сценарій, навпаки - порівняно з людиною яка не пише нічого, йому це буде зробити значно простіше. Навчитись працювати з іншими видами тексту, письменнику не так важко, як може здаватись. Написати хорошу пісню для виконавця, досвідченому поету не буде складною задачою. Спроби себе в різних жанрах і різних моментах, бути не лише письменником, а саме автором текстів, можуть стати виходом з безгрошового становища талановитої до літератури людини. На жаль, далеко не кожен це розуміє і йде до цього, тому й існує цей пункт.


Пора підвести певні висновки з усього вищесказаного. З блоку “Очевидні причини”, зрозуміло, що одна людина не може глобально вплинути на загальну ситуацію. Це сумно, але не настільки щоб опускати руки. Що стосується неочевидних проблем, тут все значно простіше, бо їх вирішення залежить від кожного автора окремо. Кроки цього вирішення зрозумілі з конктексту проблем, але про всяк випадок вони будуть сформульовані нижче:

  • Автор має розуміти, що найчастіше творча робота це його волевиявлення і платити за кожну таку роботу ніхто не зобов’язаний, якщо це було не обумовлено зарання. Якщо на Вашу творчу роботу є замовник та існує домовленість про оплату  - питання знімається. В іншому випадку Ваша робота початково цінна лише для Вас.

  • Докладайте максимум зусиль для якісного результату. Переконуйтеся в тому, що Вам дійсно подобається Ваш твір з усіх сторін виконання: по змісту, по стилю, якості написання, якості передачі емоції, ідеї або думки. Станьте професіоналом кожного власного твору. 

  • Більше вчіться. Досконале або як мінімум хороше знання мови якою Ви пишете, дуже Вам допоможе. Те ж саме стосується начитаності. Знаючи літературу, постійно збагачуючи свій запас прочитаного, Ви розвиваєте словниковий запас, розуміння авторських стилів, виділяєте для себе вдалі прийоми та відштовхуєте ті, що Вам не подобаються. Не зупиняйтеся в одному жанрі чи одній формі творчої роботи з текстом. Пробуйте писати сценарії, якщо Вам добре даються сюжети в романах та повістях. Пробуйте писати пісні, якщо гарно пишете вірші. Створюйте короткі лозунги або рекламні тексти, якщо тонко розумієтесь в роботі з людськими емоціями і повірте - чим більше практики, тим ближче бажаний фінансовий результат.

  • Пошукайте де ще можуть знадобитися Ваш творчий підхід, або навички роботи з текстом. Повірте, є люди та компанії які готові заплатити Вам за хорошу роботу. Не соромтеся презентувати себе, та вказувати на яких умовах Ви готові працювати. Але мусите розуміти - конкуренція велика, тому дивіться попередній пункт, вчіться більше, та розвивайтеся. 


Цими словами можна закінчувати статтю - сказано і так немало. Проте є ще кілька моментів, які потрібно висловити для того, щоб матеріал був повноцінним. Мова піде про ще деякі причини відсутності авторського заробітку, які не були названі раніше. Але оскільки вони напряму стосуються проекту “ТВОРИ!”, ми вирішили перенести їх в кінець. Хто хоче повного розуміння просимо дочитати, кому достатньо усього що вже сказано - дякуємо за увагу.

І так, причина яку було вирішено назвати в кінці - це відсутність підходу письменників та авторів до реклами себе та своїх творів. Це не стосується авторів, що вже публікуються на нашому сайті, а скоріше тих хто вагається. Причини цих вагань теж зрозумілі, деякі з них ми чули самі. Одна з них та, про яку ми вже говорили - автор хоче продатися відразу і, розуміючи, що “ТВОРИ!” проект некомерційний не заробляє сам і відповідно не платить авторам - приймає рішення не публікуватись тут, бо нічого не заробить. Це хибна позиція і ми не говоримо як зацікавлена в публікації сторона. Повторимо, ми нічого не отримаємо ні з присутності, ні з відсутності публікації. Усі, кому цікаві наші мотиви як засновників проекту “ТВОРИ!”, можуть побачити їх у кінці статті “Проблеми сучасної української літератури” на нашому сайті. 

Це хибна позиція, тому що автор залишає себе без можливості створити своє портфоліо, та прорекламувати ті твори, які він не хоче публікувати безкоштовноЩо мається на увазі? Для того щоб потенційний читач та покупець Вашого твору був готовий купити Ваш твір, йому потрібно знати, за що він платить. Прямо кажучи, якби автор надав кілька творів безкоштовно, для ознайомлення з його індивідуальним стилем, який може сподобатись потенційному покупцю, то шанс зміни з потенційного покупця на реального очевидно зростає. Одна із цілей нашого проекту, надати можливість автору створити власне літературне порфоліо і для цього робиться все можливе. Ви можете робити таке портфоліо і самі у соц. мережах, але профільний на цю тему сайт, де все під це налаштовано буде не гіршим вибором. 

Тому якщо Ви все ще вагаєтесь публікуватись на цьому сайті, або переживаєте за те, що з Вашим твором щось станеться, то змушені Вас заспокоїти - публікація буде тільки на Вашу користь, або ж просто нічого не зміниться. А наша команда і надалі буде добиватись цілей для глобального покращення ситуації з літературою в Україні, незалежно від активності та кількості публікацій. Ще раз дякуємо усім, хто дочитав до кінця і окремо авторам “ТВОРИ!”, які вже публікуються на проекті. 







TvoryUA
Опубліковано: 29 чер. 2021. 12:41
У даному матеріалі проект "ТВОРИ!" намагається відповісти на важливе та в дечому болюче питання авторів української літератури, а саме чому в цій галузі важко заробити, та що робити щоб все таки отримувати гроші за свою творчість. У статті висловлено позицію лише засновників проекту. Поради в матеріалі не варто сприймати як панацею для успіху, але звернути на них увагу все ж варто. Залишайте свої оцінки, відгуки та діліться думками про цей матеріал нижче в коментарях. Ми раді, що Ви з нами!
1 коментар
  1. Roman_Kotlyar
    06 вер. 2022. 13:43
    Багато в чому з автором можна погодитись. Хоча є певні доповнення. Дякую за якісну інформацію.