Теорія і практика неминучості: Введення

Від автора до читача.


Далі, тебе чекає неоднозначна робота, суперечлива тема, чужа необ’єктивна думка. В це було вкладено немало часу і енергії, тому, можливо, для тебе це стане чимось новим і вартісним. Якщо ти задумуєшся про відсутність необхідності витрачати на це свій час і енергію - дуже ймовірно що ця книга дійсно не для тебе. Автор не намагається заробити на ній, тому вільно почуває себе у її створенні бо керується особистою внутрішньою мотивацією. Робота не створена захопити і втримати чиюсь увагу, розважити чи згладити нудьгу. Якщо тобі все ж цікаво - то приємного читання!



Питання людської свідомості, загадка її призначення, оцінка можливостей та функціональності - цікавили мене з самого малку. Мене дуже здивувало, навіть, шокувало моє перше усвідомлення самого себе. Не пам’ятаю конкретно де я був і що робив, але пам’ятаю що був геть малою дитиною і в один момент раз! “Я є!” Настільки вражаюче відчуття розуміння своєї можливості сприймати світ від першого лиця, бути не своєю мамою чи татом, не тим дядьком чи тіткою з вулиці або телевізора, не кимось із одногрупників з дитсадка, а іншим. Собою. “Я є”. Після цього випадку, жити як інші, жити “нормально” в мене не дуже виходило, бо я спостерігав за іншими людьми як за намальованими, картинками що рухаються і говорять. Я і подумати не міг, що всі ці люди навколо теж мають свідомість, тому що те, що вони робили і говорили було настільки нецікавим, НЕВІДПОВІДНИМ, до тих можливостей які відчував в собі я. Це відчуття схоже на усвідомлення сну, коли ви зрозуміли що спите і розумієте скільки можливостей і свободи ви зараз маєте. Тому маленький хлопчик просто не повірив би в те, що люди використовують ці можливості і свободу саме так. Робота, дім, сім’я, їжа, день, ніч, сон, прогулянки, сварки, смішки, телевізор - все це день за днем одне і теж, порівняно з відносно безтурботним, навстіж відкритим життям цього хлопчика - просто неймовірно жалюгідні та непотрібні заняття і речі, що не варті такої серйозної уваги. 

Тож, тема самоусвідомлення з раннього дитинства стала для мене філософським питанням номер один. 
Звичайно, з часом все почало ставати зрозумілішим, кількість логічних зв’язків у мотивах тих, чи інших людей, до тих, чи інших дій збільшувалась і, врешті, - стало ясно, що кожна людина має свідомість і ніким особливим я не являюсь. Але з моїх роздумів тема нікуди не пропала, спостереження за людьми продовжувались, а можливості і функціонал свідомості дивували і дивують далі.

Проте, окрім ентузіастичної складової, життя з розумінням самосвідомості має також вельми сильний екзистенційний характер. Особливо це відбувається у тому житті, діапазон якості якого можна означити як: від складного, не дуже щасливого, до відверто гіркого та нещасного. При такому варіанті ступінь песимізму у світогляді в супроводі постійних неприємних роздумів, самокопань і аналізів займає значну планку, що заставляє суб’єкта такого існування задаватись питаннями “чи можна це дійсно назвати життям, наскільки воно є виправданим і як жити в ньому далі?” І в конкретному випадку, поняття “неминучість” стало вичерпною відповіддю.


“Ти народишся. Проживеш. І помреш”.


Якщо взяти ці три тези і візуально зігнути їх в коло, а потім замкнути, поняття “неминучість” стане набагато зрозумілішим. Ми неминуче зробимо всі ці речі, у збереженому порядку, раз, за разом. Але це ж далеко не новина, чому це потрібно висловлювати? Можливо і непотрібно. Ні висловлювати, ні тим більше робити з цього філософію, яка між іншим на цю тему вже існує і аж ніяк не одна. 

Дійсно, я не перший хто прийшов до такої теми, з подібними причинами, підходом та висновками, можливо навіть не перший хто дав цьому таку назву. Тоді чому? Бо це принцип неминучого повторення, який я не просто дозволяю собі, а приймаю роль одного з тих, хто повторить. Бо хоча його і можна зрозуміти за день, з іншої сторони відчути у всій його красі той шлях, що сам веде тебе до прийняття цих істин, є досвідом далеко не з легких. В основній роботі “ТіПН”, цей принцип часто буде протягуватись відчутною жилою у різних прикладах. 

То що ж таке “неминучість” в розширеному значенні? В даній роботі, поняття постає як цілий комплекс з поглядів на життя, філософських питань і відповідей на деякі з них, масив доступно сформульованих на історичному досвіді думок і знань, а також практичних порад та рішень. Задача “ТіПН” показати всю багатогранність і різнобарвний спектр неминучості, розповісти історії, вказати на те, що не завжди є помітним, звести поняття до абсолюту, перенести у різні площини сприйняття. Саме тому, робота буде складатись як з повністю творчого, художнього авторського вимислу, так і з прямих роздумів та уявних діалогів з читачем. 



Юра Лекан, осінь 2017

Yura_Lekan
Опубліковано: 21 лют. 2019 19:33
Ознайомлювальне введення з серією концептуально зв'язаних публікацій під назвою "Теорія і практика неминучості". Серія являє собою твори різних форматів, жанрів, але об'єднаних певним набором спільних рис.
0 коментарів
Коментарів немає. Напишіть перший коментар до цієї публікації!
Про що мова? Пора визнати що сучасна українська література переживає різносторонню кризу. Ситуація складається так, що перспективи для молодих талановитих авторів стають все більш стислими: ринок літератури розкиданий і неконтрольований, авторське середовище надто локалізоване. Сучасна українська
Проблеми гендерного характеру існують стільки ж часу, скільки існує саме поняття статі. Поглиблюючись у вивчення історії даних проблем, можна знайти багато прикладів з кожного покоління, ще від часів коли людство жило у печерах. Що цікаво, основи цих проблем були сформовані якраз у ті часи, шляхом
Про серіал "Твін Пікс" я вперше почув ще років чотири тому, коли ознайомлювався з різноманітною психоделічною творчістю. Саме тоді я подивився фільм "Малхолланд Драйв", який окрім нових вражень приніс мені ще й нотку ностальгії за улюбленою грою "GTA San Andreas", яку